Jak si svépomocí vyčistit solární panely?

Jak si svépomocí vyčistit solární panely?

Solární panely jsou stále častěji k vidění v zahradách i na střechách rodinných domů. Máte-li je doma i vy, nezapomeňte je pravidelně čistit. Jak na to?

Proč je čištění solárních panelů důležité?

Abyste ze solárních panelů vytěžili maximum, je důležité dbát na to, aby byly čisté a v perfektním stavu. Jen tak vám mohou poskytnout maximální výkon. Protože jsou panely vystaveny napospas počasí a živlům, časem se na nich zachycuje prach a další nečistoty, kterých je dobré se pravidelně zbavovat. Naštěstí k tomu nepotřebujete profesionály, protože běžnou údržbu zvládnete sami. Aby soláry perfektně fungovaly, je doporučeno jejich čištění alespoň dvakrát ročně. Velký vliv na frekvenci čištění ale má také oblast, v které žijete. V suchých a prašných oblastech, kde zřídkakdy prší, je vhodné častější čištění.

Čištění solárů si naplánujte na vhodný den

Do čištění solárních panelů se nepouštějte během slunečných dní, ale naopak si počkejte na den, kdy bude chladněji. Do čištění se pusťte ideálně během dne, kdy je pod mrakem. Pokud byste totiž čistili panely, které jsou nahřáté od slunečních paprsků, voda by je mohla zaprvé poškodit, zadruhé na nich zanechat šmouhy.

Přečtěte si návod

Než se vydáte na střechu, přečtěte si manuál od výrobce. V něm najdete doporučení týkající se pravidelné údržby. Někteří výrobci dokonce v návodu uvádějí, že pokud soláry vyčistíte svépomocí, přestane se na ně vztahovat záruka. Proto buďte při čtení pozorní a své rozhodnutí pustit se do jejich údržby dvakrát zvažte.

Připravte si nezbytné náčiní

Jakmile se rozhodnete, že se do čištění pustíte, připravte si následující věci:

  • měkký kartáč na teleskopické tyči nebo mop z mikrovláken
  • stěrku
  • kyblík s vodou nebo zahradní hadici
  • jemný čisticí prostředek
  • bezpečnostní vybavení – žebřík, postroj, pevnou protiskluzovou obuv

Dejte se do práce

Jakmile si vše připravíte, můžete se pustit do práce. Nezapomínejte ovšem na to, že některé solární systémy je před čištěním nutné vypojit. Tím snížíte riziko jejich poškození a zároveň zvýšíte svou bezpečnost. Začněte tím, že panely omyjete obyčejnou vodou. Práce vám půjde od ruky rychleji, když použijete zahradní hadici. Dobrý pozor si ale dejte na tlak vody. Soláry se nemají čistit vysokotlakými čističi, protože by snadno došlo k jejich poškození. Důležité je také zvolit správnou teplotu vody. Raději dejte přednost studenější vodě, neboť ta horká by opět mohla soláry poškodit.

Použijte čisticí prostředky

Jakmile budou panely mokré, můžete se pustit do pečlivého čištění s pomocí měkkého kartáče nebo mopu. K čištění nepoužívejte agresivní ani abrazivní čisticí prostředky, neboť opět hrozí poškození jejich povrchu.

Panely na závěr znovu omyjte a vysušte

Až budou jednotlivé panely vyčištěné, nezapomeňte je znovu opláchnout čistou vodou. Aby soláry mohly správně fungovat, nesmí na nich zůstat žádné zbytky čistících prostředků. Ve chvíli, kdy se zbavíte i těch posledních zbytků přípravku, popadněte měkký hadřík z mikrovlákna nebo stěrku a každý panel dokonale vysušte, aby na něm nezůstaly šmouhy. Při čištění nezapomeňte jednotlivé panely kontrolovat a hledejte případná poškození. Jestliže si všimnete něčeho neobvyklého, zavolejte si na pomoc profesionály, kteří soláry zkontrolují.

Abyste své solární panely mohli využívat na maximum, dopřejte jim alespoň dvakrát ročně pořádnou očistu. Čím čistší jsou panely, tím efektivnější je jejich výkon. Při práci samozřejmě dodržujte veškerá bezpečnostní doporučení a se soláry zacházejte v rukavičkách a vyvarujte se jejich nadměrnému drhnutí.

Zdroj textu: www.howstuffworks.com, www.energysage.com

Zdroj foto: www.freepik.com